Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Czy endoproteza może się nie przyjąć?

Zabieg endoprotezy stawu kolanowego czy też biodrowego to oczywiście bardzo duża ingerencja chirurgiczna w nasz organizm. Jak każdy zabieg, operacja niesie za sobą także i skutki uboczne, które mogą, ale co warto dodać, nie muszą się pojawić. Czy endoproteza może się nie przyjąć? Czego unikać, aby do takiej sytuacji nigdy nie doszło? Jakie objawy wskazują, że endoprotezę nasz organizm odrzuca? Spokojnie endoproteza to wciąż bardzo bezpieczny zabieg, ale co zrobić, aby uchronić się przed jej odrzuceniem? W naszym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu endoprotezy, czy każdy może się jej poddać?

Wskazania do zabiegu endoprotezy to przede wszystkim stały, a nawet nasilający się ból, który ma charakter spoczynkowy, uaktywnia się także w nocy, nie reaguje na podawanie leków przeciwbólowych czy fizykoterapii. Może pojawiać się także zanik mięśniowy oraz przykurcze.

Samą decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu podejmuje oczywiście lekarz po wnikliwym zarówno wywiadzie jak i szeregu specjalistycznych badań. W dużej mierze bazuje on na wynikach badań RTG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Dzięki temu ortopeda może precyzyjnie ocenić stopień destrukcji powierzchni stawowych, kostnych, a także określenie zwyrodnień. Stan zdrowia pacjenta oraz choroby współistniejące mają także kolosalne znaczenie przy podejmowaniu decyzji odnośnie kwalifikacji do zabiegu.

Jak wygląda zabieg endoprotezy, na czym polega?

Sam czas zabiegu dostosowany jest do pacjenta oraz stopnia deformacji stawu. Im deformacja bardziej pogłębiona, tym zabieg będzie trudniejszy. Sam zabieg trwa przeważnie od 1 do 2 godzin. Większość przypadków wymaga jedynie znieczulenia podpajęczynówkowego, który polega na tak zwanym wyłączeniu czucia w nogach. Podczas zabiegu ortopeda usuwa zdeformowany staw lub jego część. Dopiero po tej czynności wszczepiana jest endoproteza kolana bądź biodra. Sam zabieg kończy się kiedy lekarz dokonuje rekonstrukcji tkanek miękkich, zakłada szwy oraz specjalistyczny opatrunek pooperacyjny.

Endoproteza raz na całe życie?

Pacjenci zastanawiają się, czy raz wszczepiona endoproteza starczy na całe życie? Endoproteza to nowoczesny materiał, który ma posłużyć na kilkadziesiąt lat. Jednak należy pamiętać, że jest to wciąż ciało obce, które może po upływie tych lat najzwyczajniej w świecie się zużyć. Medycyna wciąż się rozwija, ewoluuje, stąd też i najnowocześniejsze materiały do wykonania endoprotez. Co jeśli jednak endoproteza po upływie lat się zużyje? Jest tu bardzo dobra informacja dla pacjentów, gdyż taką endoprotezę można po prostu wymienić na nową, nowocześniejszą.

Jak żyć z endoprotezą?

Najważniejszą kwestią po zabiegu endoprotezy jest jak najszybsza rehabilitacja, oczywiście za zgodą lekarza prowadzącego. Rehabilitacja pod czujnym okiem lekarza oraz przy pomocy szyn CPM prowadzi do pełni zdrowia w jak najszybszym okresie czasu. Odpowiednio dobrana rehabilitacja, szyna CPM w pierwszych dniach po zabiegu, a także duży udział pacjenta w powrocie do zdrowia to klucz do sukcesu. Pacjenci przeważnie wracają do pełni ruchu do 3 miesięcy. Czas ten jest różny w zależności od stopnia historii choroby.

Czy endoproteza może się nie przyjąć, jakie są objawy niepokojące?

Ryzyko związane jest z każdym zabiegiem, także endoprotezy. Jednakże odpowiednie zalecenia, zrozumienia leczenia po samym zabiegu i dobra wola pacjenta ma wielkie znaczenie. Zabieg endoprotezy nie jest zabiegiem obarczonym wysokim ryzykiem. Jednak mimo to mogą zdarzyć się powikłania pooperacyjne. Należą do nich między innymi: utrzymanie obrzęku stawu, brak pełnej ruchomości, infekcje w obrębie skóry i tkanek, zaburzenia naczyniowe. Aby uniknąć powikłań, stosuje się antybiotyki i leki przeciwzakrzepowe. Istotna jest bardzo wczesna rehabilitacja, która ma na celu zapobieganie braku ruchomości w stawie. Istotne jest to, aby pacjent poznał pełną drogę do powrotu do zdrowia. Sam zabieg to jedynie pierwsza część, drugą można pokusić się, że najważniejsza to prędkie rozpoczęcie rehabilitacji za pomocą szyny CPM. Zapraszamy do wypożyczalni SZYNA24.PL, wypożyczamy szyny CPM na terenie całego kraju.

Jeśli jesteś zainteresowany opcją wypożyczenia szyn CPM? Nasza oferta: Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa | szyna cpm Warszawa | Szyna cpm

Po jakim czasie należy zacząć rehabilitację ...Poprzedni
Jak pozbyć się przykurczu kolana?Następny

zobacz również

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

Endoproteza kolana to procedura chirurgiczna, która zyskuje na popularności wśród osób cierpiących na chroniczny ból lub dysfunkcję stawu kolanowego. ... więcej
Co to jest pasywna kontynuacja ruchu i jak działa w przypadku szyny rehabilitacyjnej CPM?

Co to jest pasywna kontynuacja ruchu i jak działa w przypadku szyny rehabilitacyjnej CPM?

Pasywna kontynuacja ruchu to metoda rehabilitacji stawów, która polega na wykonywaniu kontrolowanych ruchów w określonym zakresie. Szyna rehabilitacyjna CPM to ... więcej
Kiedy odstawić kule po endoprotezie kolana?

Kiedy odstawić kule po endoprotezie kolana?

Endoproteza kolana to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów ortopedycznych, pomagający w redukcji bólu oraz poprawie funkcjonowania kolana u pacjentów ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2023   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda