Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Jak długo może być spuchnięte kolano po endoprotezie?

Problemy z kolanem mogą dotyczyć tak naprawdę każdego z nas. Mogłoby się wydawać, że poważne problemy z kolanami trafiają się tylko sportowcom bądź osobom starszym, które mają problemy ze stawami. Jest to nieprawda, natomiast jeszcze ważniejszym tematem jest kwestia endoprotezy oraz tego, jak długo może być spuchnięte kolano po wszczepieniu tego materiału do organizmu. Po więcej szczegółów zachęcamy do przeczytania poniższego tekstu.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi endoprotezoplastyki?

W pierwszej kolejności warto wiedzieć więcej na temat samej endoprotezy. Sama operacja trwa około 2 godzin i odbywa się pod znieczuleniem ogólnym bądź rdzeniowym. Bardzo ważną informacją jest to, że zabieg jest bezbolesny. Kolano zostaje odtworzone, a patologiczne części zostają usunięte, dzięki pacjent po okresie rekonwalescencji może wrócić do aktywności. Oczywiście, mogą pojawić się pewne komplikacje po zabiegu i zawsze jest ryzyko pewnych powikłań. Są to m.in.:

Istotne przy tym jest to, jaki lekarz będzie zajmować się kolanem. Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze sprawdzenie opinii na temat danego specjalisty czy kliniki, w której będzie wykonywany zabieg, aby zminimalizować ryzyko powikłań. 

Jakie są rodzaje endoprotezy?

Jest kilka rodzajów endoprotezy. Pierwszym z nich jest endoproteza całkowita, która polega na całkowitym wymienieniu powierzchni stawowej kości udowej, piszczowej oraz rzepki, a drugą opcją jest endoproteza częściowa polegają na tym, że wymienia się najmocniej uszkodzoną część powierzchni stawu kolanowego.

Kolejnym dość istotnym wątkiem przy tym jest sposób mocowania protezy. Warto wiedzieć, że występuje endoproteza mocowana bezpośrednio w kości (bezcementowa), mocowana pośrednio w kości (cementowa) oraz hybrydowa, która jest metodą będącą mieszanką poprzednich dwóch. 

Jak długo może być opuchnięte kolano po endoprotezie?

Należy sobie na samym wstępie zdać sprawę z tego, że okres opuchlizny może być różny. Wynikać to będzie ze stanu zdrowia pacjenta, jego wieku oraz kilku innych czynników. Najważniejsze jest to, aby cały czas być pod opieką lekarza prowadzącego, który na bieżąco będzie oceniać to, jak wygląda okres rekonwalescencji. Bardzo ważne jest też stosowanie się do wszelkich jego wskazówek, bo na samym końcu zażywanie lekarstw czy maści ma przyspieszyć powrót do zdrowia.

Wielu specjalistów ma podobne zdanie. Postanowiliśmy zapytać pewnego specjalistę z warszawskiego szpitala, który powiedział "Opuchlizna kolana po endoprotezie to dość złożony proces, ale przyjmuje się, że okresem granicznym, w którym opuchlizna może jeszcze występować, to około 2-3 tygodnie. Jeżeli pacjent po tym czasie nie zobaczy żadnych zmian i dolegliwości bóle nie znikną, to konieczna będzie konsultacja medyczna". Należy przy tym pamiętać, że nie powinno się zmieniać specjalisty tuż po zabiegu, aczkolwiek najważniejsze jest to, aby wybrać najlepszego na daną chwilę, o czym już powiedzieliśmy wyżej.

Nie można zapomnieć o tym, że koniecznością jest wykonywanie wszelkich ćwiczeń rehabilitacyjnych, które mają na celu przywrócić sprawność jak najszybciej. Rehabilitacja pooperacyjna skupia się na tym, aby wzmocnić mięśnie dwu oraz czworogłowe uda, a nie może również zabraknąć spacerów, przynajmniej 20-30 minutowych. Z czasem pojawią coraz to mocniejsze ćwiczenia, które będą miały na celu wzmocnienie kolana.

Jeśli jesteś zainteresowany opcją wypożyczenia szyn CPM? Nasza oferta: Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa | szyna cpm Warszawa | Szyna cpm

Kiedy odstawić kule po endoprotezie ...Poprzedni
Jak długo nosić pończochy uciskowe ...Następny

zobacz również

Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego to kluczowy etap w procesie powrotu do pełnej sprawności pacjenta. Właściwie prowadzona terapia może przyspieszyć regenerację, ... więcej
Co to jest pasywna kontynuacja ruchu i jak działa w przypadku szyny rehabilitacyjnej CPM?

Co to jest pasywna kontynuacja ruchu i jak działa w przypadku szyny rehabilitacyjnej CPM?

Pasywna kontynuacja ruchu to metoda rehabilitacji stawów, która polega na wykonywaniu kontrolowanych ruchów w określonym zakresie. Szyna rehabilitacyjna CPM to ... więcej
Szyna CPM – dlaczego są popularne w rehabilitacji?

Szyna CPM – dlaczego są popularne w rehabilitacji?

Szyna CPM to przede wszystkim możliwość szybkiej rehabilitacji po różnego rodzaju urazach bądź operacjach. Jej zastosowanie sprawia, że możliwa jest tak naprawdę natychmiastowa ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda