Przykurcz kolana, czyli przykurcz zgięciowy stawu kolanowego to ograniczenie pełnego wyprostu w stawie kolanowym. Jest to sytuacja, która ma miejsce po różnego rodzaju operacjach czy zabiegach. Unieruchomienie kolana po ingerencji zabiegowej bądź operacyjnej to klucz do pełnego wyleczenia dysfunkcji kolanowej. Jeśli tego nie zrobimy, po operacji może dojść do stanu zapalnego i obrzęku. Aby tego uniknąć, stosuje się wspomniane wcześniej unieruchomienie kolana.
Szybkie dbanie pacjenta o wyprost w kolanie, jest szansą na o wiele szybszy powrót do zdrowia. Jeśli pojawia się jakikolwiek przykurcz, trzeba reagować w sposób natychmiastowy. Podpowiadamy, na co zwrócić baczną uwagę, jakie są przyczyny oraz co najważniejsze leczenie przykurczu kolana.
Każdy zabieg, ingerencja chirurgiczna pozostawia po sobie jakiś ślad w organizmie. Przykurcz kolana, czyli brak wyprostu może, ale nie musi się pojawić, wszystko zależne jest od tego jak wcześniej funkcjonował pacjent, oraz od stopnia ingerencji chirurgicznej. Kiedy możemy spodziewać się, że przykurcz kolana się pojawi, poniżej kilka wskazówek:
Przykurcz kolana oczywiście jest następstwem wykonanych zabiegów, bądź wcześniejszych schorzeń, a nawet zaniedbań pacjentów. W jaki sposób go rozpoznać? Najważniejszym sygnałem jest sztywność w kolanie i niepełen wyprost, czyli rozpoczyna się przykurcz kolana. Pacjenci odczuwają opór przy prostowaniu kolana, pojawia się ból i sztywność, a nawet uczucie, że jedna noga jest krótsza, utykanie. Wszystko spowodowane jest przykurczem kolana.
Brak leczenia przykurczu kolana, może w efekcie doprowadzić do jego wyniszczenia i dużych problemów zdrowotnych, które będą nieodwracalne. Rozpoczęcie prędkiej rehabilitacji pod okiem ortopedy i fizjoterapeuty powinno nastąpić jak najszybciej. Zielone światło od lekarza prowadzącego do rehabilitacji to początek drogi, aby pozbyć się przykurczu kolana. Wszelkie ćwiczenia oraz zabiegi przeprowadzone przez specjalistów, oraz przede wszystkim duża współpraca pacjenta może doprowadzić do zniwelowania przykurczów. Ruchomość stawów oraz elastyczność mięśni można wypracować za pomocą odpowiedniej rehabilitacji. Oczywiście zdarzają się przypadki, że całkowicie przykurczu nie można usunąć, jednak poprzez odpowiednie ćwiczenia można w sposób znaczący uśmierzyć ból pacjenta, zwiększyć zakres ruchu oraz nauczyć przyjmować pozycję, która będzie w danym przypadku najbezpieczniejsza. Rehabilitacje przy przykurczach kolanowych warto rozpocząć już po serii zabiegów fizykalnych, czyli rozgrzewających. Ma to na celu rozluźnienie miejsca, które ćwiczymy, przez co o wiele łatwiej podda się ono terapii.
Aby wspomóc leczenie przykurczu kolana, warto sięgnąć po szynę CPM. Odpowiednio dobrana zarówno szyna CPM, jak i sama rehabilitacja są w stanie przyspieszyć powrót do sprawności. Szyna CPM wprowadza ruch bierny, przez co jest w stanie zapewnić kolanu odpowiednie położenie oraz możliwość ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zapraszamy do wypożyczania szyn CPM w konkurencyjnych cenach z szyna24.pl
Jeśli jesteś zainteresowany opcją wypożyczenia szyn CPM? Nasza oferta: Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa | szyna cpm Warszawa | Szyna cpm