Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Kiedy można zacząć ćwiczyć na szynie CPM?

Kiedy można zacząć ćwiczyć na szynie CPM.Ruch to samo zdrowie i wie o tym każdy od setek lat, kwestie zdrowotne są kluczowe zwłaszcza w momencie kiedy w grę wchodził wcześniejszy uraz, czy operacja. Człowiek posiada naturalną potrzebę ruchu, dlatego też w chwili unieruchomienia poprzedzonej zabiegiem trzeba działać jak najprędzej, nie odkładać rehabilitacji ruchowej na później.

Słynne powiedzenie Tissota "Ruch jest w stanie zastąpić każde lekarstwo, ale żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić ruchu” ma odzwierciedlenie po dziś dzień. W końcu to on zapisał się w kartach historii w XVIII wieku w środowisku medycznym, jak i później jego następcy jak Alfons Senge, który miał zwyczaj cytować: „ Ruch jest życiem – życie jest ruchem”. To jedynie przysłowia, jednakże tak dobrze odwzorujące rzeczywistość.

Fenomen ćwiczeń biernych

Ćwiczenia bierne to przede wszystkim wykonywanie ćwiczeń przez pacjenta w sposób bierny. Czyli jaki dokladnie? Pacjent nie angażuje się siłowo w wykonywany ruch, a co za tym idzie ruch jest on wykonywany przez siły zewnętrzne. Ruch bierny może być wykonywany pod okiem specjalisty albo przy użyciu specjalnych urządzeń, czyli w omawianym wypadku szyny CPM. Z reguły szyny CPM wykorzystywane są u pacjentów z ograniczoną ruchomością stawów i siły mięśniowej, które mają swoje podłoże w ciężkich chorobach bądź urazach mechanicznych.

Zalety ćwiczeń biernych przy użyciu szyny CPM

Początkowe etapy rehabilitacji kolana przy użyciu ruchów biernych za pomocą szyny CPM przede wszystkim zapobiegają dalszej utracie mobilności, zanikom mięśni, efekt ten jest zahamowany. Najważniejszych chyba plusem stosowania do rehabilitacji kolana szyny CPM jest utrzymanie ukrwienia, poprawa krążenia limfy, ma to zapobiec obrzękom.

Regularne ćwiczenia za pomocą szyny CPM pozwalają zachować pewną pamięć ruchową, a także przygotować stawy do dalszej, ciężkiej pracy, a w przyszłości wdrożenia ruchów czynnych. Sama forma ćwiczeń nie powinna być prędka, w tym wypadku wolniejsza praca daje lepsze korzyści. Także sam ruch nie może sprawiać bólu, akceptowalny jest jedynie mały dyskomfort. Wykorzystanie szyn CPM przy rehabilitacji kolana pozwala w bezpieczny sposób ustawić odpowiednie i skuteczne ustawienia powtarzalnych parametrów ruchu. Warto także dodać, że ruch bierny jest wykonywany w górnych granicach ruchu pacjenta, próg ten powinien być wysoki, aby przynosił lepsze efekty.

Skąd tak duża popularnośc szyn CPM w rehabilitacji?

Szyny CPM w rehabilitacji użytkowane są już od roku 1970, z roku na rok zostały one odpowiednio zmodyfikowane, dopracowane, aby umożliwiały jak najszybszą rehabiltację. Ich głównym cele jest wykonywanie ćwiczeń biernych bez angażowania mięśni w procesie ruchu. Co bardzo ważne szyny CPM można stosować już w pierwszej dobie, a nawet w skrajnych przypadkach po kilku godzinach po zabiegu operacyjnym. Stały ruch bierny prowadzi do zmian ciśnień wewnątrz stawu, co ma korzystny wpływ na regenerację.

Szyna CPM w rehabilitacji kolana ma za zadanie także stałe zwiększanie zakresu ruchu w stawie kolanowym. Z każdym dniem intensywność ćwiczeń jest zwiększana, aby granica była wciąż przesuwana wyżej, a co za tym idzie efekty były lepsze.

Kiedy można bezpiecznie zacząć ćwiczyć na szynie CPM?

Szyny CPM mają swoje zastosowanie w ortopedii, ale i również w traumatologii. Najważniejszym aspektem, który umożliwia rozpoczęcie ćwiczeń z szyną CPM jest zielone światło od lekarza prowadzącego. Wspomniany wcześniej czas rozpoczęcia rehabiitacji nawet w kilka godzin po zabiegu zdecydowanie ustanawia szynę CPM w czołówce ćwiczeń, które najprędzej pozwalają wrócić do pełnej mobilności. Rehabilitacja kolan to przede wszystkim najbardziej polecana forma użytkowania szyny CPM.

Lekarz prowadzący, który wydaje zgodę na możliwą rehabilitację z użyciem szyny CPM zwraca uwagę na obecność przeciwskazań, czyli ostre stany zapalne, ogólne infekcje, niepełny zrost kostny czy nie zagojone urazy.

SZYNA24.PL Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wypożyczalni szyn CPM. Stawiamy na jakość i zadowolenie pacjentów, którzy rozpoczynają swoją walkę o powrót do pełnej mobilności. Zamówienia przyjmujemy 7 dni w tygodniu, zachęcamy do kontaktu.

Jeśli jesteś zainteresowany opcją wypożyczenia szyn CPM? Nasza oferta: Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa | szyna cpm Warszawa | Szyna cpm

Zobacz również:

Szyna do rehabilitacji kolana

Ile kosztuje wypożyczenie szyny CP...Poprzedni
Rehabilitacja kolana – dlaczego jest ...Następny

zobacz również

Jak dlugo chodzic o kulach po endoprotezie kolana?

Jak dlugo chodzic o kulach po endoprotezie kolana?

Chodzenie o kulach to kluczowy element rehabilitacji po operacji endoprotezy kolana. Jako eksperci w dziedzinie ortopedii i rehabilitacji, podkreślamy, że właściwa długość i ... więcej
Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego to kluczowy etap w procesie powrotu do pełnej sprawności pacjenta. Właściwie prowadzona terapia może przyspieszyć regenerację, ... więcej
Po jakim czasie należy zacząć rehabilitację po operacji biodra?

Po jakim czasie należy zacząć rehabilitację po operacji biodra?

Chciałbyś jak najszybciej wrócić do pełni sprawności po operacji biodra? Potrzebna będzie do tego odpowiednia rehabilitacja i czas. Rehabilitacja odgrywa ogromną rolę ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda