Kiedy możemy zacząć ćwiczyć na szynie CPM? Przede wszystkim wtedy, kiedy zgodę na to udzieli nam nasz lekarz ortopeda. Jeśli chodzi jednak o ogólne zasady korzystania z szyny tego typu - warto wziąć pod uwagę aspekty takie jak:
Bardzo często pierwsza możliwość skorzystania z szyny CPM pojawia się już po operacji ortopedycznej (na przykład artroskopii czy wymianie stawu). W wielu przypadkach ćwiczenia na szynie CPM rozpoczynają się w ciągu pierwszych 24-48 godzin po operacji. Celem tak wczesnego rozpoczęcia ruchu pozostaje oczywiście zmniejsenie ryzyka zrostów i poprawienie zakresu ruchu Co ciekawe, szpitale często mają ustalone protokoły dotyczące użycia szyny CPM po konkretnych operacjach. Zespół medyczny może rozpocząć ćwiczenia jeszcze w szpitalu pod nadzorem personelu.
Urazy mogą wymagać indywidualnego podejścia - dlatego tak ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Niektóre urazy mogą wymagać krótkiego okresu immobilizacji przed rozpoczęciem ćwiczeń na szynie CPM, innym zajmie to z kolei nieco dłużej. Pamiętajmy, aby w żadnym razie siebie nie pospieszać i nie dawać samemu sobie presji w kwestii dojścia do pełnej sprawności. Co więcej, zastanawiając się nad tym, czy aby na pewno dany moment jest w porządku na to, aby rozpocząć rehabilitację przy pomocy szyny - kontrolujmy poziom bólu oraz ewentualny, pojawiający się obrzęk. Zazwyczaj sesje na szynie CPM trwają od 1 do 2 godzin kilka razy dziennie, jednak może się to różnić w zależności od zaleceń medycznych. Nie wszyscy wiedzą, że początkowo zakres ruchu ustawiany jest na mniejszą wartość i stopniowo zwiększany w miarę postępu rehabilitacji. Podczas pracy z szyną - nie zapominajmy o regularnym monitorowaniu postępów (tak, aby móc dostosowywać plan ćwiczeń do tego, jak dobrze radzimy sobie z rehabilitacją w danym momencie).
Do najważniejszych atutów stosowania szyny CPM w celu powrotu do zdrowia należy:
Rozpoczęcie ćwiczeń na szynie CPM powinno być zawsze ściśle uzgodnione z lekarzem lub fizjoterapeutą - tak, aby zapewnić bezpieczną i skuteczną rehabilitację. W większości przypadków ćwiczenia te rozpoczynają się wkrótce po operacji lub urazie, aby zoptymalizować proces gojenia i powrotu do sprawności.