Orteza kolana to nic innego jak rodzaj specjalnego stabilizatora lub aparatu ortopedycznego, który jest dedykowany tym osobom, jakie wymagają wsparcia, stabilizacji lub rozładowania stawu kolanowego po kontuzji. Ortezę kolana wykorzystuje się też podczas rekonwalescencji po operacji. Co ciekawe, orteza może być również używana w przypadku przewlekłych schorzeń, na przykład artretyzmu (tak, aby zwiększyć komfort oraz mobilność użytkownika). W zależności od indywidualnych potrzeb możemy skorzystać z ortezy:
Funkcjonalnej - ten typ ortezy kolana pomaga nam w stabilizacji po urazach więzadeł.
Rehabilitacyjnej - orteza rehabilitacyjna gwarantuje pełną ochronę i wsparcie po operacji, ograniczając zakres ruchu w celu przyspieszenia gojenia.
Unieruchomiającej - ortezę unieruchomującą stosuje się po urazie bądź operacji. Jej celem jest utrzymywanie kolana w nieruchomej pozycji - wszystko po to, aby przyspieszyć czas rekonwalescencji.
Odciążającej - orteza tego rodzaju wspiera rozkładanie ciężaru wokół kolana, szczególnie w przypadku problemów takicj jak steoartretyzm, co przyczynia się do zredukowania bólu.
Co więcej, nowoczesne ortezyna kolano mogą być wykonane z różego typu materiałów - w tym z metalu, plastiku, pianki czy tkanin kompozytowych. Niejendokrotnie ortezy wyposażone są też w pasy bądź inne mechanizmy regulacyjne, które realnie pomagają w idealnym dopasowaniu do ciała pacjenta.
Dobór ortezy kolana to niezwykle ważna decyzja, przed jaką staje całe mnóstwo pacjentów - aby był on jak najbardziej korzystny dla naszej formy i zdrowia, powinniśmy zwróćić uwagę na kilka istotnych aspektów:
Skonsultować się z lekarzem bądź fizjoterapeutą - jednym z najważniejszych kroków w doborze ortezy do kolana pozostaje profesjonalna konsultacja z profesjonalistą, który rzetelni oceni nasz stan zdrowia oraz doradzi nam, jaki rodzaj ortezy będzie najlepszy w konkretnym przypadku medycznym. Lekarz może zalecić ściśle określiny typ ortezy, a jego sugestia zależy w dużej mierze od dolegliwości, z jaką aktualnie się zmagamy.
Odpowiednio dopasować ortezę - wybrana przez nad orteza do kolana powinna być odpowiednio dopasowana, aby zapewnić maksymalne wsparcie i komfort podczas użytkowania. Niektóre ortezy są regulowane, co pozwala na ich dokładne dopasowanie, a co za tym idzie, wygodę na co dzień. Ważne jest, aby orteza nie powodowała dodatkowego dyskomfortu czy ograniczeń w ruchach - ponieważ, jeśli tak by się stało, bardzo szybko stracimy motywację do tego, aby kontynuować leczenie tą metodą.
Przymierzyć ortezę - jeśli jest to możliwe, przymierzmy różnego typu modele ortezy przed dokonaniem finalnego zakupu. Tego typu działanie pozwoli nam na ocenę, która z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania co do komfortu i wsparcia na co dzień. Wybierając ortezę zwróćmy również uwagę na jej jakość oraz materiały, z jakich została wykonana. Zadnajmy o to, aby konstrukcja ortezy, na którą się zdecydowaliśmy, wspierała kolano w odpowiednich miejsach, nie ograniczając tym samym niezbędnych ruchów.
Zapoznaj się z rekomendacjami - przed zakupem ortezy do kolana warto także sprawdzić opinie innych użytkowników na temat danego modelu ortezy. Dzięki temu będziemy mogli poznać wygodę oraz skuteczność sprzętu jeszcze przed jego przymiarką!
Dlaczego tak wiele osób decyduje się na połączenie ortezy z szyną CPM? Ponieważ zarówno jeden, jak i drugi sprzęt pozytywnie wpływają na naszą mobilność. Nowoczesną szynę CPM bez problemu wypożyczymy dziś nawet na dłuższy czas - dzięki czemu nie musimy nadwyrężać domowego budżetu. Co więcej, orteza wraz z szyną fantastycznie uzupełniają się w procesie rehabilitacji - szczególnie wtedy, gdy:
Chcemy zacząć ćwiczyć na krótko po operacji - szyna CPM z powodzeniem może być używana zarówno w szpitalu, jak i w domu pacjenta - tak, aby zapewnić ruch w kolanie w sposób kontrolowany i odpowiedzialny (minimalizując ryzyko pojawienia się zrostów i przykurczy). W tym czasie ortezę stosuje się głównie po zakończeniu sesji z szyną CPM - w celu stabilizowaniakolana w trakcie odpoczynku lub podczas wykonywania ograniczonych aktywności.
Zamierzamy przejść do intensywnych aktywności - kiedy pacjent zaczyna być coraz bardziej aktywny, orteza kolana może zapewnić mu niezbędne wsparcie oraz stabilizację podczas chodzenia i innych czynności, wykonywanych na co dzień. Orteza może być dostosowana, aby stopniowo zwiększać zakres ruchu w miarę poprawy stanu kolana - podobnie jak nowoczesna szyna CPM.
Chcemy zadbać o efekty długofalowo - po zakończeniu rehabilitacji przy pomocy szyny CPM, orteza może być wciąż używana. Wszystko po to, aby zapewnić nam dodatkowe wsparcie podczas aktywności związanych z większym obciążeniem kolana - aż do momentu całkowitego wyzdrowienia oraz powrotu do pełnej mobilności.
Dobór odpowiednich urządzeń - zarówno szyny CPM, jak i ortezy na kolano - jak i ich właściwe stosowanie powinny być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym lub doświadczonym fizjoterapeutą (tak, aby maksymalizować korzyści z ich używania). Rozmowa z ekspertem pozwoli nam także na uniknięcie potencjalnego ryzyka, związanego z niewłaściwym stosowaniem sprzętu medycznego.