Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Po jakim czasie należy zacząć rehabilitację po operacji biodra?

Chciałbyś jak najszybciej wrócić do pełni sprawności po operacji biodra? Potrzebna będzie do tego odpowiednia rehabilitacja i czas. Rehabilitacja odgrywa ogromną rolę we wzmocnieniu mięści, poprawie koordynacji ruchowej i zwiększaniu ruchomości stawu.

Jaki jest czas rekonwalescencji po operacji biodra?

Na samym początku musimy wspomnieć, że dokładny plan rehabilitacji zawsze wyznacza lekarz prowadzący i robienie czegokolwiek szybciej niż on zaleci może nie tylko spowolnić proces powrotu do zdrowia, ale także spowodować pogorszenie się stanu po operacji. Dokładny czas zależy od wieku pacjenta, rodzaju operacji i ogólnego stanu zdrowia.

Na samym początku - dobę lub dwie po zabiegu pacjent musi nauczyć się poprawnie siadać, wstawać, podnosić się, a po 3-4 dniach od zabiegu powoli stawiać kroki z balkonikiem, później o kulach. Nie wolno skręcać tułowia, zakładać nogi na nogę oraz wykręcać nogi. Pierwsze czynności rehabilitacyjne to napisanie pośladków, lekkie wciskanie pięt w materac, przyciąganie palców stóp do siebie czy delikatne zginanie stawu kolanowego.

Kiedy można zacząć rehabilitacje z szyną CPM?

Również tutaj na wstępie musimy powiedzieć, że o czasie rozpoczęcia rehabilitacji z szyną CPM powinien decydować lekarz prowadzący. Najczęściej jednak przyjmuje się, że ćwiczenia z szyną CPM można rozpocząć jak najszybciej po operacji - już jedną dobę po zabiegu.

Szyna CPM nie męczy mięśni, ani stawów, ponieważ wymusza ona ruch bierny. Jej zadaniem jest zwiększenie ruchomości stawów. Oczywiście dzień po zabiegu pacjent nie wykona wszystkich ruchów. Maszyna CPM to urządzenie specjalistyczne z bardzo dokładnymi możliwościami dostosowania zakresu ruchu. Początkowo zaczynamy od minimalnego zakresu ruchu wynoszącego kilka stopni i stopniowo z biegiem czasu zwiększamy go o około 5 do 10 stopni. Najważniejszą zasadą jest wykonywania tylko takiego zakresu ruchu, który nie sprawia bólu. Jest to bardzo negatywne zjawisko, które świadczy o zbyt dużym zakresie ruchu i możliwych konsekwencjach zdrowotnych spowodowanych zbyt szybkim tempem rehabilitacji. Jakikolwiek ból powinien spowodować obniżenie zakresu ruchu przez pewien czas.

Jak często przeprowadzać rehabilitację z szyną CPM?

Ćwiczenia nie obciążają organizmu, ponieważ jest to bierny ruch kończyny. Dlatego też ćwiczyć z szyną CPM można nawet 3 razy dziennie, za każdym razem przez około godzinę. Oczywiście na samym początku rehabilitacji sesja ćwiczeniowa może trwać znacznie krócej i będziemy wydłużac ją z biegiem czasu. Rehabilitacji ma prowadzić do bezpiecznego powrotu do zdrowia, a nie forsowania organizmu i wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń na siłę!

Czy warto kupić szynę CPM, czy może lepiej wypożyczyć?

Rehabilitacja szyną CPM jest bezpieczna i przede wszystkim skuteczna. Jednak kiedy słyszymy, że ćwiczenia powinno wykonywać się codziennie po 3 sesje ćwiczeniowe przez okres kilku miesięcy - na pewno dla osoby po zabiegu operacyjnym odpada dojeżdżanie do jakiegokolwiek centrum rehabilitacji. Wychodzenie z domu, kilkunastokrotne wsiadanie i wysiadanie z samochodu, długotrwała pozycja siedząca i forsowanie organizmu może pogorszyć stan pacjenta.

Dlatego wiele osób zastanawia się nad kupnem szyny CPM, jednak jej cena to kilkanaście tysięcy złotych. Jest to ogromna kwota jak na zakup, który przyda się tylko przez miesiąc lub kilka miesięcy. Znacznie bardziej opłaca się wypożyczenie szyny CPM. U nas możesz to zrobić nie tylko tanio, ale również bardzo wygodnie. Telefonicznie składasz zamówienie, my do Ciebie dowieziemy szynę CPM i spiszemy prostą umowę, a po zakończeniu rehabilitacji odbierzemy ją również od Ciebie. Koszty przy tym są naprawdę niewielkie. Biorąc pod uwagę OrtoFlex L2 lub OptiFlex3 wynajem na 4 tygodnie to koszt zaledwie 600 złotych - biorąc pod uwagę 28 dni po 3 sesje godzinne na dobę dostajesz 84 całogodzinne zabiegi - próżno szukać gabinetów rehabilitacyjnych z taką ceną. Tutaj zaś masz sprzęt u siebie w domu, co jest ogromnym komfortem i wsparciem rehabilitacji. Jeśli potrzebujesz dodatkowych tygodni rehabilitacji, to za każdy nadprogramowy tydzień powyżej 4 tygodni płacisz jedynie 100 zł!

Szyna do rehabilitacji kolanaPoprzedni
Czy endoproteza może się nie przy...Następny

zobacz również

Jak długo może być spuchnięte kolano po endoprotezie?

Jak długo może być spuchnięte kolano po endoprotezie?

Problemy z kolanem mogą dotyczyć tak naprawdę każdego z nas. Mogłoby się wydawać, że poważne problemy z kolanami trafiają się tylko sportowcom bądź osobom starszym, które ... więcej
Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Stawy kolanowe odpowiadają za utrzymywanie ciężaru ciała, zachowywanie stosownej postawy oraz bezproblemowe poruszanie się w różnym tempie. Nietrudno więc zauważyć, ... więcej
Czy endoproteza może się nie przyjąć?

Czy endoproteza może się nie przyjąć?

Zabieg endoprotezy stawu kolanowego czy też biodrowego to oczywiście bardzo duża ingerencja chirurgiczna w nasz organizm. Jak każdy zabieg, operacja niesie za sobą także i skutki ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda