Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Zastosowanie szyn CPM w rehabilitacji kończyn

Zastosowanie szyn CPM w rehabilitacji kończyn

Rehabilitacja z wykorzystaniem szyn CPM pozwala na efektywne zwiększenie mobilności oraz poprawę sprawności w obrębie stawów kończyn. To wygodne i pomocne urządzenie, z którego pozytywnego wpływu może skorzystać wielu pacjentów. Ćwiczenia tego rodzaju pozwalają na zwiększenie sprawności po urazach i zabiegach operacyjnych.

Właściwości szyn CPM

Szyny CPM są to elektroniczne urządzenia, dzięki którym można poprawić ruchomość w stawach. Pozwalają one na wykonywanie biernych ćwiczeń – pasywnego zginania i prostowania kończyn. Zakres ruchów jest całkowicie kontrolowany. Rehabilitacja tego rodzaju może być stosowana w celu zmniejszenia sztywności stawu kolanowego, biodrowego, skokowego, ale także łokciowego i ramiennego. Kluczowe jest także to, że ćwiczenia mogą być przeprowadzane u pacjentów z ograniczoną świadomością.

Zanim pacjent rozpocznie ćwiczenia rehabilitacyjne z wykorzystaniem szyny CPM, konieczne jest dopasowanie jej do długości uda oraz podudzia. Należy także umieścić staw w osi fizjologicznej. Po uwolnieniu kończyny ze stabilizatora zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń w zakresie bez bólu lub na jego granicy.

Dlaczego szyny CPM są tak popularne w rehabilitacji?

Skrót CPM oznacza ciągły ruch bierny. To idea opracowana pół wieku temu, lecz nadal z powodzeniem stosowana w rehabilitacji. Pozwala na przeprowadzanie ćwiczeń biernych, bez konieczności angażowania mięśni w proces wykonywania ruchu. To szczególnie istotne dla pacjentów ze znacznymi zanikami, niedowładami lub porażeniami mięśni. Nie są oni w stanie samodzielnie i świadomie wykonać ruchu. W takich przypadkach rehabilitacja z wykorzystaniem szyny CPM jest niezastąpiona.

Podobnie w przypadku osób po artoplastyce stawów, w szczególności po zabiegu endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego. Rehabilitacja szyną CPM jest doskonałym rozwiązaniem także dla pacjentów po innych zabiegach ortopedycznych wykonanych w obrębie narządu ruchu. Zwłaszcza w początkowej fazie rehabilitacji, podczas której kluczowe jest ograniczenie zmian wstecznych oraz utrzymanie i maksymalne zwiększenie zakresu ruchu.

Dzięki korzystaniu z szyny CPM możliwe jest zwiększenie zakresu ruchu w stawach:

Początkowo są to niewielkie wartości, ale z każdym dniem można zwiększać intensywność i zakres kątowy ruchu – w zależności od indywidualnych predyspozycji, możliwe jest wdrażanie od 5 do 10 stopni każdego dnia.

Kiedy warto przeprowadzać rehabilitację z wykorzystaniem szyn CPM?

Ćwiczenia rehabilitacyjne, do których wykorzystywane są szyny CPM, mogą i powinny być wprowadzane już w pierwszej dobie po zabiegu. W niektórych przypadkach możliwe jest wdrożenie rehabilitacji już po kilku godzinach od operacji. Pozwala to na poprawienie krążenia i zmniejszenia obrzęku. Dochodzi także do korzystnych zmian ciśnienia wewnątrz stawu, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie regeneracji i oczyszczania płynu stawowego z krwi po zabiegowej.

Wskazania do stosowania szyn CPM

Szyny CPM najczęściej są stosowane w ortopedii i traumatologii po wykonaniu operacji w obrębie stawów konczyn lub w przebiegu urazów. Najpopularniejszym zastosowaniem szyn jest rehabilitacja kolan oraz bioder. Może mieć to miejsce po zabiegu wszczepienia endoprotezy lub przy rekonstrukcji więzadeł. Szyny CPM mogą być także przydatne, gdy pacjent był długo unieruchomiony w przypadku zaburzeń neurologicznych.

Przeciwwskazania do rehabilitacji z wykorzystaniem szyn CPM

Rehabilitacja z użyciem szyn CPM jest efektywna i w wielu przypadkach bardzo zalecana, należy jednak wziąć pod uwagę ewentualne przeciwskazania. Najważniejsze z nich to:

Rodzaje szyn CPM

Choć na rynku dostępne są różne rodzaje szyn CPM, wybór odpowiedniej nie powinien być trudny. Najczęściej szyny CPM wykorzystywane są do rehabilitacji stawu kolanowego oraz biodrowego. Wybierając szynę dla siebie, warto zwrócić uwagę na jej wagę, niektóre modele ważą jedynie kilka kilogramów. Można sięgnąć także po modele z opcją zapamiętywania ustawień, dzięki czemu rehabilitacja będzie wygodniejsza – zwłaszcza gdy z jednej szyny korzysta kilka osób. Niektóre szyny umożliwiają także jednoczesną rehabilitację stawu skokowego. W zależności od miejsca, w którym szyna będzie używana i ilości osób korzystających, należy wybrać odpowiednią do potrzeb.

Wypożyczalnia szyn cpm

Jeśli jesteś zainteresowany opcją wypożyczenia szyn CPM? Nasza oferta: Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa | szyna cpm Warszawa | Szyna cpm

Zobacz również:

Szyna do rehabilitacji kolana

Rehabilitacja kolana – dlaczego jest ...Poprzedni
Szyna CPM – dlaczego są popularne ...Następny

zobacz również

Jak długo trwa ból po endoprotezie?

Jak długo trwa ból po endoprotezie?

Jak długo trwa ból po endoprotezie? Ból po endoprotezie jest zjawiskiem powszechnym i nieuniknionym. Pomimo postępów w dziedzinie medycyny i technologii, pacjenci ... więcej
Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Stawy kolanowe odpowiadają za utrzymywanie ciężaru ciała, zachowywanie stosownej postawy oraz bezproblemowe poruszanie się w różnym tempie. Nietrudno więc zauważyć, ... więcej
Szyna CPM – dlaczego są popularne w rehabilitacji?

Szyna CPM – dlaczego są popularne w rehabilitacji?

Szyna CPM to przede wszystkim możliwość szybkiej rehabilitacji po różnego rodzaju urazach bądź operacjach. Jej zastosowanie sprawia, że możliwa jest tak naprawdę natychmiastowa ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda