Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Jak ćwiczyć z szyną CPM?

Operacja stawu kolanowego czy biodrowego wyklucza pacjentów z aktywności fizycznej na bardzo długi czas. Aby mogli oni powrócić do pełni swojej sprawności, konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. W takich przypadkach niezbędna jest pasywna kontynuacja ruchu, w której pomocna będzie szyna CPM.

Czym jest szyna CPM i kiedy warto ją stosować?

CPM (skrót od angielskiego Continuous Passive Motion, co w tłumaczeniu oznacza ciągły ruch pasywny, niewymagający od pacjenta użycia siły) to specjalna szyna napędzana silnikiem, która porusza stawem pacjenta w sposób bierny, wychylając go w określonym zakresie. Jest to urządzenie, które można regulować pod względem wielu parametrów, przez co znacznie łatwiej jego działanie można dopasować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Stosowanie szyny CPM nie wymaga siły. Jest to sprzęt, który sprawdzi się w procesie rehabilitacji różnych części ciała, najczęściej jednak wykorzystywany jest w fizjoterapii stawu kolanowego.

Co oznacza, że szyna pozwala na wykonywanie ćwiczeń biernych? Otóż wiąże się to z tym, że w czasie ćwiczeń w aktywność nie są angażowane mięśnie. Pacjent w jej działanie nie musi używać swoich sił - można powiedzieć, że szyna działa za niego. Z tego też względu jest to nieocenione wsparcie w rehabilitacji osób z porażeniem wiotkim, spastycznym czy z niedowładem znacznego stopnia.

Pasywna kontynuacja ruchu z wykorzystaniem szyny CPM - wskazania

Pasywna kontynuacja ruchu z wykorzystaniem szyny CPM jest niezbędna w przypadku osób, u których konieczne jest zwiększenie zakresu ruchu w stawie. W wielu przypadkach stanowi element rehabilitacji po różnego rodzaju operacjach. 

Komu polecana jest szyna CPM? Sprzęt będzie użyteczny między innymi u pacjentów:

Szyna CPM to prawdziwy ratunek w rehabilitacji dla wszystkich tych pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w aktywnej formie rehabilitacji. Sprzęt ten umożliwia im wykonywanie zarówno biernych, jak i aktywnych ćwiczeń. 

Jak ćwiczyć z szyną CPM?

Ćwiczenia z szyną CPM zawsze powinny być prowadzone po konsultacji z fizjoterapeutą, który dla każdego przypadku indywidualnie ustali parametry odnośnie zakresu zgięcia i wyprostu w stawie czy szybkości ruchu. Specjalista wyjaśni również bardzo dokładnie jak najlepiej z takiej szyny korzystać, jak często i ile czasu ćwiczyć. Samodzielna rehabilitacja z szybą CPM nie jest wskazana - brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia sprawia, że takie ćwiczenia przyniosą więcej szkód niż pożytku. 

Jak korzystać z szyny? Ćwiczyć można na siedząco lub leżąco w zależności od tego, jakie partie ciała poddawane są rehabilitacji. W przypadku ćwiczeń kończyn górnych najlepiej sprawdza się pozycja siedząca, natomiast przy biodrze i stawie kolanowym lepsza zdecydowanie będzie leżąca. Rehabilitowana kończyna musi zostać umieszczona w specjalnej ramie urządzenia, najlepiej zabezpieczona pasami stabilizującymi. Parametry szyby zawsze powinny być ustawione bezpośrednio przez fizjoterapeutę lub w 100% zgodnie z jego zaleceniami.

Korzystanie z szyny CPM jest dobrym sposobem na skuteczną rehabilitację, jednak może powodować lekki dyskomfort. Nie powinien on jednak nigdy przechodzić w silny ból. Jeżeli do tego dojdzie, wówczas należ zaprzestać ćwiczeń i najszybciej jak to tylko będzie możliwe skonsultować się ze specjalistą.
W większości przypadków ćwiczenia z wykorzystaniem szyny CPM można wykonywać już po pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu. To jak długo będzie trwała rehabilitacja z wykorzystaniem szyny, zależy od indywidualnego przypadku. Rzadko jednak zdarza się, że trwa krócej niż 7-10 dni. W ciężkich przypadkach rehabilitacją szyną CPM może trwać nawet kilka tygodni. Pasywny ruch kończyn w przypadku wielu urazów jest bardzo ważny, ponieważ pozwala zapobiec powstawaniu przykurczów i wielu innych zmian patologicznych w stawach i tkankach okołostawowych.
Jak długo trwa ból po endoprotezi...Poprzedni
Co to jest pasywna kontynuacja ruchu ...Następny

zobacz również

Wypożyczalnia szyn CPM - dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Wypożyczalnia szyn CPM - dlaczego warto skorzystać z jej usług?

Wypożyczalnia szyn CPM cieszy się coraz to większym zainteresowaniem osób, którym zależy na profesjonalnej i przemyślanej rehailitacji. Dzięki możliwości wypożyczenia ... więcej
Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Stawy kolanowe odpowiadają za utrzymywanie ciężaru ciała, zachowywanie stosownej postawy oraz bezproblemowe poruszanie się w różnym tempie. Nietrudno więc zauważyć, ... więcej
Szyna do rehabilitacji kolana

Szyna do rehabilitacji kolana

Szyna do rehabilitacji kolana. Proces, jakim jest rehabilitacja stawu kolanowego, zwłaszcza po operacji tego obszaru, jest długotrwały, żmudny i często męczący. Wymaga się, ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda