Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Jak długo nosić pończochy uciskowe po endoprotezie kolana?

Stawy kolanowe odpowiadają za utrzymywanie ciężaru ciała, zachowywanie stosownej postawy oraz bezproblemowe poruszanie się w różnym tempie. Nietrudno więc zauważyć, że odgrywają kluczową rolę z punktu widzenia mobilności i nie tylko. Niestety, w medycynie coraz częściej można spotkać się z problemem, którym są zwyrodnienia stawu kolanowego. Aby wyeliminować ich negatywne konsekwencje opracowano endoprotezę stawu kolanowego. Jak wygląda rekonwalescencja po takim zabiegu?

Endoproteza stawu kolanowego – najważniejsze informacje

Pod tą nazwą kryje się nic innego jak plastyka rekonstrukcyjna polegająca na zastąpieniu zniszczonych tkanek specjalną protezą. To implant wykonywany ze starannie wyselekcjonowanych biomateriałów, które są dobrze tolerowane przez organizm. W zależności od stopnia zaawansowania uszkodzenia chrząstki stawowej, proteza wypełnia ubytki całkowicie lub częściowo. Przeprowadzona operacja umożliwia choremu cieszenie się stabilizacją oraz swobodą samodzielnego poruszania się. To ogromne podniesienie jakości życia – zarówno dla osób starszych, jak i dla tych, u których źródłem problemów ze stawem są doznane urazy. Znów mogą bowiem wrócić do aktywności zawodowej i fizycznej bez odczuwania bólu. Aby uzyskać pomyślne efekty pacjent powinien przyłożyć dużą wagę do procesu rekonwalescencji po zabiegu, który obejmuje między innymi noszenie pończoch uciskowych. Dlaczego jest to tak istotne?

Stabilizacja stawu przy pomocy pończoch uciskowych

Tego rodzaju pończochy pomagają stabilizować staw, a co za tym idzie, przyspieszają powrót do formy. Dzięki temu, że zauważalnie usprawniają przepływ krwi przez żyły, zapobiegają powstawaniu obrzęków kolana oraz rozwojowi zakrzepicy żylnej i występowaniu innych powikłań, które nie tylko wydłużają czas regeneracji ale i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Pończochy uciskowe powinny być zakładane rano i zdejmowane wieczorem, przed pójściem spać. W pierwszych dniach po zabiegu najlepiej poprosić o pomoc w ich nałożeniu kogoś bliskiego lub członka personelu medycznego. Warto mieć na uwadze to, że lekarz może zalecić pozostawienie ich również na noc – przynajmniej przez kilka pierwszych dni tuż po operacji. Jak długo powinno się je nosić po przebytej endoprotezoplastyce?

Czas rekonwalescencji uzależniony od stanu zdrowia pacjenta

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Medycy dokonują indywidualnej oceny każdego przypadku, biorąc pod uwagę między innymi:

Pończochy uciskowe z całą pewnością trzeba nosić do czasu pierwszej kontroli lekarskiej. Nie oznacza to jednak, że po wyjściu z gabinetu będzie można się z nimi pożegnać. U większości osób okres czasu podczas którego konieczne jest noszenie pończoch jest znacznie dłuższy. "Zwykle, w przypadku operacji chirurgicznej, wynosi on od trzech do sześciu miesięcy” – potwierdza ekspert z dziedziny chirurgii. Warto podkreślić, że najważniejsze jest bieżące monitorowanie zmian zachodzących w ciele chorego. To na ich podstawie lekarz podejmuje decyzje o tym, czy wydłużyć proces wspomagania leczenia przy pomocy bielizny uciskowej, czy też wręcz przeciwnie. Takie podejście również jest praktykowane. Gdy implant odpowiednio się przyjął, nie występują powikłania ani dolegliwości znacząco obniżające komfort codziennego funkcjonowania, wyrażana jest zgoda na odstawienie pończoch. Konieczne jest jednak uważne obserwowanie tego, jak reaguje na to organizm. Jeśli nie pojawi się opuchlizna, nie trzeba już sięgać po ten produkt. Jeżeli jednak wystąpi obrzęk, należy niezwłocznie to zrobić i ponownie skonsultować się ze specjalistą.

Pończochy uciskowe – istotna pomoc po endoprotezie kolana

Podsumowując – nie ustalono uniwersalnego czasu rekonwalescencji, w ciągu którego pacjenci po plastyce rekonstrukcyjnej stawu kolanowego muszą nosić pończochy uciskowe. W większości przypadków trwa on od trzech miesięcy, aż do roku lub dwóch lat. Najważniejsze jest to, że wszelkie decyzje dotyczące ewentualnej rezygnacji z noszenia tego specjalnego elementu garderoby nie mogą być podejmowane wyłącznie przez chorego. Leży to w gestii lekarzy, którzy są w stanie ocenić to, czy proces gojenia się i powracania do formy przebiega tak, jak należy. Dostępne obecnie na rynku pończochy uciskowe posiadają wysoką jakość. Zaprojektowano je tak, by nie tylko spełniały swoje zadanie ale i były wygodne w użytkowaniu oraz odpowiednio się prezentowały. Dzięki temu nawet ich długotrwałe noszenie nie powinno być dla nikogo problemem.

Jak długo może być spuchnięte kolano ...Poprzedni
Jak uniknąć endoprotezy kolana?Następny

zobacz również

Co to jest pasywna kontynuacja ruchu i jak działa w przypadku szyny rehabilitacyjnej CPM?

Co to jest pasywna kontynuacja ruchu i jak działa w przypadku szyny rehabilitacyjnej CPM?

Pasywna kontynuacja ruchu to metoda rehabilitacji stawów, która polega na wykonywaniu kontrolowanych ruchów w określonym zakresie. Szyna rehabilitacyjna CPM to ... więcej
Czy można spać na boku po endoprotezie kolana?

Czy można spać na boku po endoprotezie kolana?

Rehabilitacja po zabiegu endoprotezy kolana wskazana jest jak najszybciej to możliwe. Czy można spać na boku po endoprotezie kolana? więcej
Szyna CPM – dlaczego są popularne w rehabilitacji?

Szyna CPM – dlaczego są popularne w rehabilitacji?

Szyna CPM to przede wszystkim możliwość szybkiej rehabilitacji po różnego rodzaju urazach bądź operacjach. Jej zastosowanie sprawia, że możliwa jest tak naprawdę natychmiastowa ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda