Zadzwoń do nas509 452 325 Napisz do nasinfo@szyna24.pl

Czy można spać na boku po endoprotezie kolana?

Czy można spać na boku po endoprotezie kolana?

Endoproteza kolana to decyzja, którą pacjent podejmuje tak naprawdę w ostateczności. Jeśli wszystkie inne możliwości leczenia zawodzą, czas zdecydować się na endoprotezę kolana. Chirurgiczny zabieg pozwala na zniwelowanie wcześniejszego problemu zdrowotnego. Jednakże warto mieć na uwadze także to, że jak każdy zabieg chirurgiczny niesie on za sobą pewne czasowe ograniczenia, aby powrócić do pełnej aktywności. Co zrobić, aby po wykonanym zabiegu powrócić do pełni zdrowia, w jaki sposób spać, aby wspomóc jak najszybszy powrót do zdrowia? Poniżej kilka bardzo ważnych wskazówek.

Endoproteza kolana, co to jest?

Endoproteza kolana to najprościej mówiąc implant wykonany z biomateriałów, który jest przyjazny dla naszego organizmu. Implant ten ma za zadanie częściowe bądź całkowite zastąpienie zniszczonych elementów stawu kolanowego. Wprowadzenie implantu powoduje uzupełnienie ubytków w budowie struktury stawu kolanowego, co w zamierzeniu ma doprowadzić do przywrócenia jego funkcjonalności i zadbanie o prawidłowy poziom stabilizacji, zarówno podczas ruchu jak i spoczynku.

Zobacz aktualny cennik wypożyczenia szyny CPM

Endoproteza kolana, jak przebiega zabieg?

Zabieg chirurgiczny polega na wszczepieniu implantu, czyli endoprotezie do stawu kolanowego, zabieg ten trwa około 2 godzin, stosowane znieczulenie to ogólne bądź rdzeniowe, co ma na celu całkowite zniwelowanie bólu pacjenta w trakcie trwania zabiegu. Podczas zabiegu otwierana jest przednia część kolana, a zmiany patologicznie zmienione zostają usunięte. Co ważne zabieg endoprotezy przebiega w dwóch etapach, pierwszy z nich polega na wykorzystaniu stawu próbnego, co pozwala na określenie ruchomości kolana, a także ewentualnie możliwość poprawek. W momencie kiedy lekarz dobierze już odpowiedni rozmiar, a także otrzyma wymaganą mobilność w stawie, następuje ostateczne mocowanie implantu endoprotezy. Kiedy proteza jest już na miejscu, następuje ostatni krok, a mianowicie umieszczenie drenów, które mają za zadanie odprowadzać nadmiar krwi, a także ograniczać występowanie stanów zapalnych. Kiedy staw zostaje zszyty, pacjent jak najszybciej rozpoczyna cały proces rehabilitacji.

Rehabilitacja po endoprotezie kolana

Rehabilitacja po zabiegu endoprotezy kolana wskazana jest jak najszybciej to możliwe. Wczesny etap pooperacyjny odbudowuje siłę mięśniową i mobilność. Pierwsze rehabilitacje powinny być skierowane na mięśnie dwu i czworogłowego uda. Uwaga pozycje do ćwiczeń powinny odciążać operowany staw. Kolejne etapy rehabilitacji to dodanie ćwiczeń sensomotorycznych.

Bezpieczne pozycje do spania po endoprotezie kolana, czy pozycja boczna jest możliwa?

Kiedy mamy za sobą omówione już jak wygląda sam zabieg operacji endoprotezy, warto także przyjrzeć się bezpiecznym pozycjom podczas snu. O ile w ciągu dnia na pewno każdy pacjent uważa na operowane kolano, o tyle w nocy już tak oczywiste to nie jest.

Według lekarzy oraz rehabilitantów najbezpieczniejszą pozycja do spania po endoprotezie kolana jest pozycja na plecach, drugą z kolei będzie spanie na boku, ale uwaga na zdrowej stronie. Nigdy nie śpimy na boku operowanego kolana! Podczas leżenia na plecach teoretycznie ulepszylibyśmy sobie pozycję, wkładając poduszkę pod operowane kolano, tego także nie róbmy. Spanie w tak długotrwałym zgięciu kolana, mogłoby się przyczynić do przykurcza zgięciowego. Także wstawanie z łóżka musi odbywać się powoli, nie natychmiastowo, po stronie nogi operowanej. Zawsze najpierw przekręcamy się na bok i dopiero wtedy podpierając się ręką podnosimy. To bezpieczna pozycja nie tylko dla pacjentów po operacji kolana.

Regularne ćwiczenia po zabiegu endoprotezy kolana są podstawą do szybszego powrotu do mobilności. Istotnym faktem jest, aby jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia rehabilitacyjne, oczywiście za zgodą lekarza, to przyspieszy proces regeneracji. Nie zapominajmy o bezpiecznej pozycji podczas spania, gdyż to, co wypracujemy w ciągu dnia ćwiczeniami, nie możemy zepsuć, kolokwialnie ujmując podczas snu.

Zapraszamy do skorzystania z naszej wypożyczalni szyn, dostosowanych do potrzeb pacjentów, pełna oferta dostępna na naszej stronie.

Wypożyczalnia szyn cpm

Jeśli jesteś zainteresowany opcją wypożyczenia szyn CPM? Nasza oferta: Wypożyczalnia szyn CPM Warszawa | szyna cpm Warszawa | Szyna cpm

Jak pozbyć się przykurczu kolana?Poprzedni
Jak długo korzystać z szyny CPM?Następny

zobacz również

Jakie są korzyści z używania szyny rehabilitacyjnej CPM?

Jakie są korzyści z używania szyny rehabilitacyjnej CPM?

Szyna CPM (Continuous Passive Motion) to urządzenie medyczne zaprojektowane do wspomagania rehabilitacji po operacjach i urazach, szczególnie w obrębie stawów, takich ... więcej
Kiedy można zacząć ćwiczyć na szynie CPM?

Kiedy można zacząć ćwiczyć na szynie CPM?

Kiedy można zacząć ćwiczyć na szynie CPM.Ruch to samo zdrowie i wie o tym każdy od setek lat, kwestie zdrowotne są kluczowe zwłaszcza w momencie kiedy w grę wchodził wcześniejszy ... więcej
Zastosowanie szyn CPM w rehabilitacji kończyn

Zastosowanie szyn CPM w rehabilitacji kończyn

Rehabilitacja z wykorzystaniem szyn CPM pozwala na efektywne zwiększenie mobilności oraz poprawę sprawności w obrębie stawów kończyn. To wygodne i pomocne urządzenie, ... więcej

Skontaktuj się z namiMasz pytania? Jesteś zainteresowany wynajmem?

zadzwoń 509 452 325
© Szyna24.pl - Wypożyczalnia szyn CPM 2020 -2024   |   Polityka prywatności

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda